Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH jednoglasno je zaključio kako se preporučuje grupacijama da odmah pristupe pregovorima za zaključivanje granskih kolektivnih ugovora i produženju važećih, pokretanju

inicijativa za potpisivanje preostalih granskih kolektivnih ugovora, te potpisivanje granskih kolektivnih ugovora i u djelatnostima u kojim nema reprezentativnih sindikata.

"Kolektivni ugovori mogu biti samo izraz usuglašenih volja. Oni će osiguravati socijalni mir koji će biti veliki preduvjet za političku stabilnost i za daljnji ekonomski rast. Izjednačit će se uvjeti za sve radnike i za sve poslodavce. Utjecat će pozitivno na suzbijanje sive ekonomije“, izjavio je Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.

Kako navodi Pandurević, dosadašnjih pet kolektivnih ugovora koji su potpisani pokazali su pozitivne efekte u praksi.

„To je pokazatelj da se u tim granama može postići dogovor i da u tim graama nije bilo uopće štrajka. To je vrlo važna informacija za javnost, znači, tamo gdje su potpisani kolektivni ugovori nema štrajka“, kazao je Pandurević.

Zbog toga su, tvrde Iz Udruženja poslodavaca prihvatili pregovore čak i sa onim sindikatima koji nemaju reprezentativnost pokazavši još jednom volju za poštivanje prava svih radnika na obostrano zadovoljstvo.

„Procijenili smo da je u ovom trenutku to manja šteta nego da ne pregovaramo. Znači želimo još jednom i na ovaj način da podvučemo i istaknemo to da poslodavcima odgovara stanje u kojem su utvrđena pravila igre u kojem će stvari biti regulirane“,ističe Pandurević.

Direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mladen Pandurević zaključio je da je došlo do izvjesnog zastoja u radu ekonomsko – socijalnog vijeća i pregovaranju za potpisivanje kolektivnih ugovora, te je pozvao sindikate da u pregovore uđu sa željom da oni budu uspješno okončani, odričući se pri tome maksimalističkih zahtjeva.

Naglasio je da poziv koji je upućen sindikatima me treba shvatiti kao prozivanje bilo koga niti za zastoj treba tražiti krivce već samo stimulatvno djelovati da socijalni dijalog bude nastavljen.