Obiteljske firme po definiciji u one koje je osnovao vlasnik bilo sam ili sa partnerima ili svojom obitelji. Takve firme u BiH su osnivane sredinom 90-ih godina, i u tom period su bile glavni stup rasta BiH ekonomije.

No sada, 20 godina nakon osnivanja, nalaze se na prekretnici – tranziciji vlasništva sa osnivača na nasljednike, s jedne strane, ali i tranziciji iz poduzetništva u korporativno upravljanje, kako bi se uspješno borile sa konkurencijom i omogućile rast svojih firmi i tržišnog udjela. Obzirom na činjenicu da preko 70% porodičnih firmi u Europi ne preživi tranziciju na drugu generaciju vlasnika, iznimno je važno raditi na podizanju svijesti za potrebu restrukturiranja i sistemskog razvoja porodičnih firmi u BiH, prenosi portal Manager.ba.

Činjenice:

* Preko 80% svih firmi na svijetu su obiteljske firme
* Family 500 indeks firmu u svijetu veličine su da budu treća najveća ekonomija na svijetu (iza US i Kine), zapošljavajući 21 milijun radnika i prihoda 6,5 trilijuna USD2.
* Preko 70% obiteljskih firmi u EU ne doživi tranziciju na drugu generaciju vlasnika
* Obiteljske firme imaju potencijal za značajan rast. Samo na listi Fortune 500 je preko 35% obiteljskih firmi
* U BiH preko 80% obiteljskih firmi su u vlasništvu prve generacije osnivača

Osnivanje obiteljskih firmi u BiH počelo sredinom 80-ih godina te da su u tom periodu ove firme bile nositelj privrednog rasta i razvoja u zemlji. Međutim, 20 godina nakon toga porodične firme su se počele susretati s problemom tranzicije vlasništva sa osnivača na nasljednika, ali i sa novim uslovima upravljanja – s poduzetništva na korporativno upravljanje, ističu iz Vanjskotrgovinske komore BiH uoči seminara “Restrukturiranje i razvoj obiteljskih firmi/malih i srednjih poduzeća u BiH” u organizaciji ove institucije.

"20 godina nakon osnivanja obiteljskih firmi u BiH više od 80 posto njih i dalje u vlasništvu osnivača te da je za njih došlo vrijeme da restrukturiraju kompanije i prenesu upravljanje na svoje nasljednike. Za bosanskohercegovačke, kao i za kompanije u regiji, bitno je da veoma brzo krenu s projektom restrukturiranja, jer borba s konkurencijom i nadolazećim izazovima neće biti moguća ukoliko kompanije organizacijski iznutra nisu spremne", ističe Alma Nefić, konzultant na projektu.

Direktorica Sektora za edukaciju Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) Elma Kovačević kazala je da bez restrukturiranja obiteljske firme i mala i srednja poduzeća nemaju budućnost te da svaka kompanija treba pratiti rast i razvoj svojih proizvoda i potrebe tržišta kako bi usuglasila svoje poslovanje sa tim zahtjevima.