Predstavnici Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara (Jens Mueller, Monja Arapović, Eldina Dedić) održali su sastanak s ministrom gospodarstva HNŽ-a Amerom Zagorčićem i njegovim pomoćnikom Nebojšom Bosnićem, gdje su  razgovarali o nekim važnim projektima i mogućim područjima suradnje.
Sastanku je prisustvovao  i Daniel Radić, predstavnik GIZ-a (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).

Stručno dualno obrazovanje

GIZ-ov savjetnik za stručno obrazovanje u HNŽ-u Daniel Radić, upoznao je Ministarstvo gospodarstva o pilot projektu GIZ-a koji se bazira na izradi i implementaciji dualnog modela obrazovanja, primarno u  metalnom sektoru. Radić je kazao kako je cilj projekta unaprjeđenje sposobnosti mladih HNŽ-a na tržištu rada.  Ideja dualnog obrazovanja je da se čitav sistem uskladi s potrebama privrede, tako što će učenici zanatsko-tehničkog obrazovanja imati intenzivnu praktičnu nastavu u poduzećima metalne industrije u kojima se kasnije mogu i zaposliti.

Važnost ovog projekta potvrdio je i sam ministar gospodarstva, te naglasio kako je GIZ nedvojbeno najjači partner ovog Ministarstva, osvrnuvši se i na dobru dugogodišnju suradnju koju Ministarstvo ima sa Gospodarskom/Privrednom komorom Grada Mostara

"Gospodarska komora Grada Mostara, koja je inače inicijator ovog projekta, imati će i dalje važnu koordinacijsku ulogu", naglasio je Jens Mueller, stručnjak za ekonomski razvoj pri Komori grada Mostara.

Exportmanagement seminar

Jens Mueller je informirao prisutne o sadržasju i potencijalima seminara  "Exportmanagement" koji je  također GIZ-ov projekt. Naime, ovaj projekt će u Mostaru, Banja Luci, Beogradu i Skoplju biti sproveden upravo od strane Gospodarske/Privredne komore grada Mostara i Njemačke vanjskotrgovinske komore (AHK).
Kroz ovaj praktično orijentirani seminar sve tvrtke u regiji imaju mogućnost slanja svojih zaposlenika gdje će  tako moći razvijati i jačati svoje vještine i biti spremni za nove tržišne izazove.

Ovaj   projekt  će ojačati   izvoz  regije i  samim tim stvoriti nova radna mjesta,  što je  i Ministarstvo uvidjelo te odlučilo pružiti adekvatnu podršku.

Podrška poduzećima za priustup IPA fondovima

Budući da se Ministarstvo gospodarstva/privrede HNK/Ž u proteklom vremenu često  susretalo s tematikom IPA fondova, dogovoreno je kako će Gospodarska komora grada Mostara zajedno sa Ministarstvom surađivati i na ovom polju kako bi olakšali tvrtkama u regiji pristup IPA fondovima i pomogli im u stvaranju boljeg ekonomskog okruženja.

Poduzetnici iz dijaspore

Gospodarska/Privredna komora grada Mostara spremna je i  podržati  sve poduzetnike iz dijaspore koji žele biti aktivni u HNŽ/K-u,  pružajući im  savjete i stručno iskustvo u realizaciji poslovnih ideja.

Kroz sastanak su se spomenule mnogobrojne teme koje bi mogle  poboljšati sliku gospodarstvenika u HNŽ-u,  no glavni zaključak  koji  se profilirao kroz raspravu  jeste da su i predstavnici Ministarstva gospodarstva/privrede HNŽ/K  i GIZ-a i  GKM-a  složni kako samo međusobna suradnja i podrška mogu dovesti do pozitivnih promjena i napretka u gospodarstvu HNŽ-a.