U srijedu je (14.04.2016.) u okviru 19. Međunarodnog Sajma gospodarstva Mostar 2016 održana panel diskusija na temu “Povezivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada”

Diskusija je organizirana od strane Ministarstva gospodarstva /privrede HNK / Ž, u suradnji sa Programom Prilika Plus i Gospodarskom / Privrednom Komorom Grada Mostara.

Budući da je veliki jaz između sustava obrazovanja u BiH i potreba tržišta rada, cilj panel diskusije bio je definiranje pojedinačnih uloga i odgovornosti ključnih aktera kako bi se poduzeća u narednom  periodu  više uključila u  provođenje jednog dijela praktične nastave.

Panel diskusiji su prisustvovali  brojni poduzetnici, nj.e  Joseph Guntern (Ambasada Švicarske u BiH, Direktor za suradnju u BiH), Ministar obrazovanja / nauke / kulture i sporta HNK/Ž gospodin Rašid Hadžović, Direktor Agencije za razvoj malih i srednjih poduzeća Republike Srpske, gdin Marinko Đukić, Maid Ljubović pomoćnik Ministra privrede u Sektoru za razvoj županije / kantona, predstavnici  Misije OSCE-a u BiH, Tanja Vučić ispred Ureda predsjednika Vlade HNŽ/K, Jozo Bejić tajnik Federalnog  Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta te drugi predstavnici javnog i privrednog života.

Panel diskusiju otvorio je Ministar obrazovanja/nauke/kulture i sporta HNK/Ž gospodin Rašid Hadžović koji je kazao  da je resorno županijsko ministarstvo prepoznalo potrebu gospodarstvenika da se uvede jedan novi način obrazovanja, te da se na tome aktivno radi.

Ministarstvo je krenulo u izradu novog zakona o Srednjem stručnom obrazovanju, koji će biti donesen nakon donošenja zakona o općem na razini BiH. Na taj način ćemo stvoriti potrebne preduvjete za školovanje kadrova koji će bit spremni za tržište rada sa potrebnim znanjem i vještinama, naglasio je Hadžović.  Hadžović je podsjetio da je zanimanje za srednje strukovne škole u HNŽ/K , ali i u čitavoj BiH minorno što će se novim zakonom kroz sustav obrazovanja, vjeruje on, apsolutno promijeniti.

Direktor Agencije za razvoj malih i srednjih poduzeća Republike Srpske, gdin Marinko Đukić kazao je da jaz između onoga što nudi bh. obrazovni sustav i onoga što je potrebno realnom sektoru najbolje se vidi kroz program „Prilika plus", koji podržava Vlada Švicarske.

Osnovni smisao ovoga programa je da se smanji jaz od vremena završetka srednje škole do pronalaska odgovarajućeg radnog mjesta s jedne, i s druge strane, ono što posebno interesira ljude iz realnog sektora, koji su zapravo i najvažniji u ovome svemu je da oni dobiju što stručniju i kompetentniju radnu snagu na odgovarajuća radna mjesta koja imaju otvorena. Na žalost, u Bosni i Hercegovini je situacija paradoksalna, jer imamo poprilično veliki broj nezaposlenih ljudi, ali i realni sektor koji je žedan kvalificirane i kompetentne radne snage", pojasnio je Đukić.

Gospodarska/Privredna Komora Grada Mostara već nekoliko godina igra aktivnu ulogu u unaprijeđenju praktično orijentiranog obrazovnog sistema. Profesionalno osoblje Komore je intervjuiralo u posljednjih šest mjeseci više od 70 kompanija iz sektora metala i turizma te su okupljenima predstavljeni rezultati istraživanja.

Eldina Dedić je ispred GKM-a prisutnima prezentirala rezultate analize istraživanja potreba kompanija za radnom snagom iz sektora metala i turizma. Iz istraživanja je zaključeno kako kompanijama nedostaje praktično obučene radne snage te kako je potrebno u što skorijem periodu sistemski prilagoditi obrazovni sistem potrebama kompanija.

Članice GKM-a naglasile su kako je konkurentnost tvrtki u HNŽ/K u opasnosti ako sve regije i zemlje oko nas prilagođavaju obrazovanje prema potrebama privrede. Također su naglasili kako je krucijalno imati  kvalificirane mlade radnike na tržištu kako bi privukli investicije iz BiH i inozemstva. Jedan od zaključaka sprovedene analize je da nedostatak kvalificirane radne snage značajno ograničava naš gospodarski razvoj.

Svi akteri bi se trebali intenzivnije uključiti u uspostavljanje obrazovnog sistema koji zadovoljava potrebe tržište gdje je komunikacijska povezanost između svih interesnih strana neophodna.

Marinko Đukići(Direktor Agencije za razvoj malih i srednjih poduzeća Republike Srpske); Nikola Dragović (Prilika Plus)

Maid Ljubović (Ministarstvo privrede HNK/Ž); Miljenko Buhač (GKM); Halko Basarić (Prilika Plus)

Miljenko Buhač (GKM); Rašid Hadžović (Ministar obrazovanja/nauke/kulture i sporta HNK/Ž)

Nj.e  Joseph Guntern (Ambasada Švicarske u BiH, Direktor za suradnju u BiH)