Federalni ministar prostornog uređenja Josip Martić izjavio je za Fenu da je u 2016. neophodno harmonizirati propise prostornog planiranja i građenja iz nadležnosti Federacije i županija i uskladiti ih s tehničkim direktivama EU. On ističe i značaj koordinirajuće uloge Federalnog ministarstva prostornog uređenja za harmonizaciju propisa iz oblasti građenja, koja je ustavno u nadležnosti županija.

Time bi dobili iste procedure ishođenja dozvola u svim županija  i Federaciji, a što je sukladno procesu uklanjanja administrativnih barijera i skraćivanja rokova – reformskoj agendi i koordinacijskom mehanizmu i usklađivanju propisa s tehničkim direktivama EU.

Martić je dodao da će od strateških projekata federalno ministarstvo u okviru svoje nadležnosti nastaviti provoditi aktivnosti na pripremi prostorno planskih dokumenata, suglasnosti i dozvola za realizaciju preostalih dionica najvećeg infrastrukturnog projekta u našoj zemlji – autoceste na koridoru 5-C,  brze ceste Lašva-petlja Nević Polje – Donji Vakuf kao i ostalih infrastrukturnih projekata u Federaciji.

Istakao je da će iz oblasti prostornog planiranja biti nastavljene aktivnosti na pripremi i donošenju prostornih planova kulturno-povijesnih područja, a posebno su planirane aktivnosti u energetskom sektoru i u oblasti energetske učinkovitosti, u kojima očekuje podršku USAID-a i GiZ-a.

Martić je podsjetio da su krajem 2015. potpisani ugovori za poboljšanje energetske učinkovitosti u tri javno-zdravstvene ustanove u Federaciji u okviru projekta Svjetske banke „Energetska učinkovitost u BiH", za čiju realizaciju je nadležno Federalno ministarstvo prostornog uređenja putem Implementacijske jedinice projekta za FBiH i to za objekte Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (zgrada Ortopedije i Traumatologije) u iznosu 1.145.595 KM,  za objekt Sveučilišne kliničke bolnice Mostar (zgrada Klinike za psihijatriju) u iznosu 762.684 KM i za za objekt Kliničkog centra Univerziteta u Tuzli (zgrada Klinike za hirurške grane – Gradina Tuzla) s investicijom od 988.620 KM.

-Te nove investicije u Federaciji BiH u iznosu od gotovo 3.000.000 KM, osim ostvarenja značajnih ušteda u potrošnji energije i emisiji CO2, potaknuti i investicijski ciklus u oblasti građevinarstva. Ovim projektom Svjetske banke predviđeno je poboljšanje energetske učinkovitosti u više od 50 javnih objekata u oblasti obrazovanja i zdravstva u naredne tri godine, kao i razvoj dugoročnih održivih mehanizama finansiranja koji će omogućiti značajnije investicije u toj oblasti dati poticaj domaćoj građevinskoj operativi, te stvoriti povoljnije radne uvjete za djelatnike i korisnike tih objekata – kaže ministar Martić.

Ministarstvo će u 2016. godini raditi na uvođenju sistema prostorno-planskih dokumenata, odnosno  Strategije prostornog razvoja Federacije kao usmjeravajućeg dokumenta, na sva tri nivoa planiranja prostora, (na nivou Federacije, županija i jedinica lokalne samouprave).

Martić je podsjetio da su nakon što je on preuzeo ministarsku dužnost nastavljene aktivnosti na pripremi i izdavanju urbanističkih suglasnosti, građevnih dozvola i tehničkog prijema za objekte i zahvate u prostoru koji su u nadležnosti Federacije BiH. Kao primjer je naveo samo neke od značajnijih dionica na autocesti na koridoru 5-C, sanaciju i rekonstrukciju Savskih nasipa, regionalnih deponija, sanacije klizišta i drugih značajnih energetskih infrastrukturnih projekata.

-Ministarstvo je pristupilo izmjenama i dopunama Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na razini Federacije BiH koje bi uskoro trebale biti upućene u parlamentarnu proceduru, a sagladavajući potrebu skraćivanja rokova za pribavljanje građevinskih dozvola, potrebu učinkovitijeg planiranja i korištenja prostora sukladno općim ciljevima europskih opredjeljenja sadržanih u Europskoj povelji o regionalnom/prostornom planiranju – kazao je u razgovoru za Fenu federalni ministar prostornog uređenja, Josip Martić.

Također je istaknuo da se u sektoru prostornog planiranja privode kraju aktivnosti na usvajanju Regulacijskog plana Počitelja, kao plana posebnog obilježja, dok je regulacijski plan Blagaja u fazi izrade.