Vijeće ministara BiH usvojilo je Program javnih investicija/razvojno-investicijski program institucija BiH 2017. – 2019. koji sadrži podatke o 261 projektu u ukupnoj vrijednosti od milijardu i 809,48 milijuna mraka. Od navedenog iznosa milijarda i 434,15 milijuna maraka odnosi na ulaganja u kapitalne projekte, a 375,33 milijuna maraka na ulaganja u institucionalne projekte. 

– Vrijednost projekata koji izravno doprinose socioekonomskom razvoju, i koji su svrstani u Razvojno-investicijske program iznose milijardu i 205,26 milijuna maraka, a vrijednost ostalih projekata iznosi 604,22 milijuna maraka, stoji u priopćenju. Uz to, dodaje se kako se projekti u provedbi financiraju iz domaćih sredstava, putem proračuna, granta i vlastitih sredstava te iz ino sredstava, putem zajma i granta.

Proračun i koridor Vc

Isto tako, na jučerašnjoj sjednici Vijeće ministara BiH odobrilo je Dokument okvirnog proračuna institucija BiH za razdoblje od 2017. do 2019., koji predstavlja preliminarni nacrt proračuna za 2017. godinu, zajedno s okvirnim planovima za sljedeće dvije godine. Prema navedenom dokumentu, ukupna razina rashoda institucija BiH, isključujući servisiranje vanjskog duga,  iznosi 950 milijuna maraka na godišnjem razini za sve tri godine,  a izdvajanje neizravnih poreza s Jedinstvenog računa Uprave za neizravno oporezivanje iznosi 750 milijuna maraka, što je na nivou proračuna za 2016.

Kada su u pitanju financijske teme, treba kazati kako je Vijeće ministara prihvatilo više pojedinačnih inicijativa Ministarstva financija i trezora radi zaključivanja dva sporazuma i tri ugovora kojima se osiguravaju financijska sredstva za izgradnju nekoliko dionica/poddionica na Koridoru Vc u dužini od oko 30 kilometara, prenosi Dnevni list. 

Konkretnije, radi se o inicijativama za zaključivanje Ugovora o financiranju između BiH i Europske investicijske banke Koridor Vc – tunel Kvanj – Buna, vrijednog 100 milijuna eura; Sporazuma o zajmu između OFID – OPEC Fonda za međunarodni razvoj i BiH za Projekt “Koridor Vc – poddionica Vranduk – tunel Zenica”, vrijednog 49 milijuna eura; Kreditnog sporazuma između BiH i Kuvajtskog fonda za arapski ekonomski razvoj, za financiranje izgradnje autoceste na Koridoru Vc, dionica Nemila – Donja Gračanica, poddionica Nemila – Vranduk, vrijednog 36 milijuna eura; Ugovora o financiranju između BiH i Europske investicijske banke Koridor Vc – tunel Zenica, vrijednog 76 milijuna eura; te Ugovora o zajmu (Projekt Koridor Vc – Svilaj – Odžak – II faza) između BiH i Europske banke za obnovu i razvoj, vrijednog 40 milijuna eura.

Državna pomoć
Nadalje, izvršna državna vlast usvojila je i Godišnji izvještaj o državnoj pomoći u BiH u 2015. U Izvještaju se navodi da je ukupno evidentirana državna pomoć u BiH u 2015. iznosila 299.697.021 maraka, što je povećanje za 7.520.411 maraka, odnosno 2,57 posto u odnosu na 2014., kada je dodijeljena državna pomoć iznosila 292.176.610 maraka.
– Najviše državne pomoći dodijeljeno je sektoru poljoprivrede i ribarstva u 2015. u apsolutnom iznosu od 147.963.846 maraka, što iznosi 49,37 posto od ukupno dodijeljene državne pomoći u prošloj godini. Državna pomoć u sektoru industrije i usluga u 2015. dodijeljena je u apsolutnom iznosu od 65.852.380 maraka, čime ovaj sektor sudjeluje s 21,97 posto u ukupno dodijeljenoj državnoj pomoći u 2015., stoji u priopćenju.

Pravni propisi za sljedeće faze pridruživanja i pristupanja EU
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za europske integracije, donijelo je  Odluku o postupku usklađivanja zakonodavstva BiH s pravnom stečevinom Europske unije, uz sugestije na sjednici. Ovom odlukom utvrđuju se instrumenti za usklađivanje zakonodavstva BiH s pravnom stečevinom Unije, obaveze ministarstva i drugih institucija BiH i rukovoditelja organa uprave i Direkcije za europske integracije u postupku usklađivanja zakonodavstva BiH s pravnom stečevinom EU. Donošenjem nove odluke poboljšavaju se određena ranija rješenja te pripremaju predlagači pravnih propisa za sljedeće faze procesa pridruživanja i pristupanja BiH Uniji.