Nakon što je Vlada Federacije prošlog tjedna utvrdila Nacrt zakona o PIO, koji predviđa novi način obračuna mirovina u skladu s europskim standardima, uveliko se radi na još dva zakonska rješenja iz Reformske agende, nužna za stabiliziranje mirovinskog fonda te socijalnog sektora u cjelini. prenosi portal  pogled.ba.

Federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača (SBB) otkrio je za "Avaz" kako bi u idućih dvadesetak dana Vlada trebala utvrditi Nacrt zakona o doprinosima, kojim će se definirati osnovica za plaće u dijelu koji se odnosi na beneficirani radni staž.

Nakon toga, dodaje ministar, na dnevni red Vlade doći će i Prednacrt zakona o uvezivanju radnog staža. On cijeni kako bi ovo zakonsko rješenje u proceduru trebalo biti pušteno u travnju.

Mi smo u proračunu za ovu godinu već predvidjeli 50 milijuna KM za implementaciju ovog zakona i ta sredstva će se sigurno iskoristiti u 2016. godini. Cilj je uvezati radni staž za oko 25.000 radnika. Prema izračunu, to je 3,9 milijuna mjeseci neuvezanog radnog staža, za što će se u idućim desetljećima redovno izdvajati sredstva, a ukupni iznos je 452 milijuna KM – pojasnio je Drljača.

Upitan kako će se iznaći sredstva za implementaciju ovog zakona, Drljača je rekao kako je izvor financiranja široko postavljen te da postoje opcije za suradnju s međunarodnim kreditorima.