Jučer (17.12.2015) su u Logos Centru u Mostaru dodijeljeni certifikati polaznicima koji su uspješno završili Export Management Seminar.

Dodjeli su nazočili Ministar privrede HNK/Ž gospodin Željko Laketić, pomoćnik ministra za poduzetništvo i obrt gospodin Nebojša Bosnić, predstavnici njemačkog GIZ-a, predstavnici Logos Centra te predstavnici Gospodarske / Privredne Komore Grada Mostara.

Gospodarska / Privredna Komora Grada Mostara i AHK (Njemačka vanjskotrgovinska komora) zajedno su osmislili ovaj praktični seminar. Gospodin Alexander Märdian (AHK) nije mogao nazočiti dodjeli te je njegovu poruku polaznicima prenio Saša Rosić Milinkovć, jedan od trenera seminara.

Vi ste na tečaju upravljanja izvozom apsolvirali jedan zahtjevan i intenzivan kurs i na to možete biti ponosni. Čuli ste i naučili mnogo o međunarodnoj trgovini posljednjih nekoliko tjedana, razgovarali ste i opširno o odnosima međunarodnih poslovnih transakcija, a možda čak i naučili cijeniti iskustvo novijeg i kreativnijeg načina prijenosa znanja. Vi znate da će BiH morati značajno povećati svoj izvoz u nadolazećim godinama. U tu svrhu su potrebni kvalificirani vanjskotrgovinski stručnjaci. Stjecanjem ovog AHK certifikata ostvarili ste vrijednu i priznatu dodatnu kvalifikaciju koja odgovara visokim njemačkim standardima.“

Ispred Gospodarske/Privredne Komore Grada Mostara okupljene je pozdravio Jens Mueller te se zahvalio učesnicima seminara naglašavajući kako je ova obuka jedan od koraka unaprijeđena izvozne strategije BiH.

GIZ-a, AHK i GKM-a neko vrijeme su razgovarali o načinu unaprjeđenja izvoza te je odlučeno primijeniti seminar koji se uspješno sprovodi u Njemačkoj već 20 godina. Nismo u potpunosti primijenili njemački koncept već je prilagođen potrebama našeg tržišta. Sada je ovaj seminar uspješno završen u Mostaru, Beogradu i Banja Luci. Drago nam je da je ovaj projekt prepoznat i sufinanciran od strane GIZ-a (Die Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH)", istakao je Mueller te se zahvalio i Ministarstvu privrede HNK/Ž koji su na samom početku prepoznali važnost ovog projekta.

Ministar privrede HNK/Ž čestitao je polaznicima na uspješno položenom ispitu te im dodijelio certifikate.

Inače, seminar je izvorno razvijen za Njemačku gospodarsku komoru i danas se uspješno sprovodi u oko 70% svih Njemačkih komora. Obuka je namijenjena svim kompanijama koje se na bilo koji način bave međunarodnom trgovinom ili su zainteresirane za izvoz. Teme poput praktičnog rada na projektima, selektiranje tržišta sa sistematskim pristupom, interkulturna komunikacija, cjenovna politika, uspostavljanje kontakata i marketing kanali te mnoge druge detaljno su obrađene na obuci te će polaznicima uvelike olakšati razvijanje novih tržišta.

Željko Laketić (Ministar privrede HNK/Ž);  Eldina DedićJasmin Valjevac (GIZ), Saša Rosić MilinkovićJens Mueller (GKM)

Željko Laketić (Ministar privrede HNK/Ž);  Marija BožićJasmin Valjevac (GIZ), Saša Rosić MilinkovićJens Mueller (GKM)

seminar

Željko Laketić (Ministar privrede HNK/Ž);  Monja ArapovićJasmin Valjevac (GIZ), Saša Rosić MilinkovićJens Mueller (GKM)