Jučer (7.12.2015) je u prostorijama Gospodarske/ Privredne Komore Grada Mostara održan sastanak Radne grupe koja se bavi problematikom administrativnih prepreka (porezi, prafisklani nameti, naknade PDV). Na sastanku su sudjelovali predstavnici kompanije Bossin d.o.o, Fircon d.o.o. i Hering d.d.

Komora se bazira na direktan rad s članicama te je odlučeno formirati radne grupe kako bi se točno identificirali problemi s kojim se naše članice susreću.

Tako pod okriljem Komore djeluju Radna grupa  građevinskog sektora, Radna grupa turističkog sektora, Radna grupa za upravljanje otpada i zaštite okoliša,  Radna grupa za proširenje Komore te Radna grupa koja se bavi administrativnim preprekama.  Krajnji cilj svake Radne grupe je poticanje razvoja povoljnog okružja za gospodarski razvoj.

Poznato je kako je BiH rekorder po tzv. para-fisklanim nametima, porezima, naknadama te da privrednici zadnjih nekoliko godina ukazuju na preopterećenost istim. Posjećujući članice Komore iskazan je veliki interes za formiranje Radne grupe za administrativne prepreke koje svakodnevno utječu na poslovanje privrednih subjekata grada Mostara i regije.

Na sastanku su iznesene neke od prepreka s kojim se svakodnevno susreću naši privrednici kao što su:
• Problemi crnog tržišta
•  Visoka stopa doprinosa na plaće
•  Dugotrajan i mukotrpan proces registracije kompanije i dobivanje PDV broja
• Prijedlog zakona o oporezivanje toplog obroka
• Naplata PDV-a.

Na sastanku su utvrđeni trenutni prioriteti kojima će se ova Radna grupa baviti te je odlučeno kako će Radna grupa za administrativne grupa pod okriljem Komore postati polazna točka  za plasiranje informacija prema nadležnim organima.

Sve članice Komore su dobrodošle da se priključe radu ove grupe. Sljedeći sastanak Radne grupe planiran je krajem janura/siječnja.