Ukupna vrijednost EU ProLocal programa iznosi 13 milijuna eura, od kojih 9 milijuna eura financira EU u okviru projekta “Oporavak malih i srednjih poduzeća u područjima zahvaćenim poplavama i jačanje njihove konkurentnosti na osnovu partnerstava za lokalni ekonomski razvoj”, a preostala sredstva osigurava njemačka vlada. Projekt implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Na poziv za iskazivanje interesa za učešće u predstojećoj tenderskoj dodjeli grantova pristiglo 239 obrazaca. Privrednici najviše zainteresirani za optimizaciju poslovnih procesa i poboljšanje pristupa tržištu.

Zajednički program EU i njemačke vlade za podršku lokalnoj samoupravi i ekonomskom razvoju u BiH – EU ProLocal, koji provodi GIZ, organizirao je u periodu od 27. do 29. srpnja u Tesliću, Laktašima i Širokom Brijegu informativne forume kao nastavak pripremnih aktivnosti za dodjelu četiri milijuna eura bespovratnih sredstava malim i srednjim poduzećima kroz javne tendere. Forumima su prisustvovali predstavnici poduzeća i razvojnih partnerstava koji su izrazili interes za učešće u predstojećem pozivu za dodjelu grantova, prenosi portal Manager.ba.

Poziv za iskazivanje interesa za učešće u dodjeli bespovratnih sredstava za mala i srednja poduzeća i razvojna partnerstva iz metalo-prerađivačkog i drvno-prerađivačkog sektora, te agrobiznisa i turizma iz dvadeset partnerskih općina objavljen je 1. srpnja. Na poziv je pristiglo 239 prijava, od toga je 191 prijava individualnih poduzeća, dok je 48 podneseno kao rezultat formiranih partnerstava u svrhu jačanja konkurentnosti navedenih sektora. Partnerske općine iz kojih dolaze ova poduzeća su Prijedor, Prnjavor, Derventa, Gradiška, Laktaši, Kozarska Dubica i Srbac, Zenica, Gračanica, Brčko, Teslić, Tešanj, Žepče, Posušje, Široki Brijeg, Grude, Ljubuški, Prozor-Rama, Jablanica i Konjic.

Cilj foruma je da se prisutnima predstavi EU ProLocal program uključujući koncept za dodjelu bespovratne pomoći, kao i rezultati poziva za izražavanje interesa. Također, održani forumi bili su prilika za privrednike lokalnih zajednica da se upoznaju i razmjene iskustva.Informacije prikupljene u proceduri iskazivanja interesa pokazale su da su kompanije u BiH zainteresiarne prije svega za sredstva pomoću kojih će optimizirati poslovne procese,kao i za sredstva za poboljšanje pristupa tržištu. Najčešća pitanja sudionika na forumima odnosila su se na način sufinanciranja, načine pristupa grantovima i procedure javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava.

"Ovaj projekt je od krucijalne važnosti za razvoj bh privrede" istakao je tijekom foruma u Tesliću Slavko Dobrilović u ime Zadružnog saveza Bosne i Hercegovine i zahvalio se donatorima na sredstvima planiranim za implementaciju Programma.

Forumu u Tesliću i Laktašima obratila se i Karin Rau, koordinatorica sektorskog razvoja i šefica ureda GIZ-a u Banja Luci, istaknuvši da je pozitivno je iznenađena brojem aplikanata, te pozdravila aktivno sudjelovanje prisutnih.

Privrednici lokalnih zajednica su na forumima iskazali svoja očekivanja od procesa dodjele bespovratnih sredstava: “Planiramo poboljšati tehnologije, u stvari želimo napredovati kao firma u skladu sa napretkom novih tehnologija. Želimo nove mašine koje će poboljšati proizvodnju ambalaže od lakih metala koju proizvodi naša firma“, istakla je Alma Šarić, poduzetnica iz Gruda na forumu u Širokom Brijegu.

U nastavku pripremnih aktivnosti za dodjelu bespovrantih sredstava planirano je održavanje treninga kojim će se podržati priprema kvalitetnih prijava na predstojeći poziv.

Pored bespovratnih sredstava, program će pružiti i niz mjera tehničke pomoći u cilju povećanja konkurentnosti odabranih partnerskih općina i malih i srednjih poduzeća u ovim općinama. Prioritet u dodjeli bespovratnih sredstava će imati općine/poduzeća koja su pogođena poplavama u 2014.