Poljoprivrednici u Federaciji BiH nalaze se u veoma teškoj situaciji, poticaji kasne, a dugovi za 2014. i 2015. godinu premašuju 50 milijuna KM, rekao je danas u Sarajevu predsjednik Saveza poljoprivrednih udruženja FBiH Avdo Muslimović.

Muslimović je na konferenciji za novinare, koja je održana simbolično pet do 12 ispred federalnog Ministarstva financija, najavio da će poljoprivrednici u četvrtak, 2. srpnja, na istom mjestu i u isto vrijeme građanima dijeliti poljoprivredne proizvode.

Prema njegovim riječima, proizvodi se prodaju u bescjenje, a poljoprivrednici moraju čekati zarađeni novac do devet mjeseci, zbog čega su su odlučili da podijele svoje proizvode građanima Sarajeva. “Odnos prema gospodarstvu u FBiH je loš. Vlasti su odobrile odgodu plaćanja na šest do devet mjeseci i poljoprivrednici moraju čekati svoj novac.

Na policama bi trebalo biti 50 posto domaćih proizvoda, ali za to što nije tako nije izrečena nijedna kazna”, kaže Muslimović i dodaje da svakog 10. u mjesecu poljoprivrednici moraju platiti PDV, poreze i sve obaveze prema državi.