Uzimajući u obzir činjenicu da su zadnjih nekoliko dana zabilježeni učestali požari u Gradu Mostaru i na njegovom širem području, a prave vrućine tek se očekuju, Upravno odbor Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara apelira na gradske vlasti da razmotre opciju formiranja jedne vatrogasne jedinice na području južne industrijske zone. Jednako tako, sličnu opciju treba uzeti u obzir za sjeverno prigradsko područje.

Nedavni požar u krugu jedne od članica Komore Grada Mostara pokazao je kako bi bila poželjna puno brža intervencija u području južne industrijske zone, kako ne bi nastajala veća materijalna šteta u slučaju izbijanja požara na privrednim objektima.

Opremljenost vatrogasnih postrojbi također je diskutabilna, s obzirom da se požari uglavnom gase konvencionalnim načinom, tj. mlazom vode, što kod nekih materijala, primjerice plastičnih masa, ne samo da dugo traje, nego uglavnom nema učinka. Štoviše, voda u dodiru sa zapaljenom plastičnom masom i drugim visoko zapaljivim materijama izaziva efekt naglih rasprskavanja goruće mase, čime se požar može proširiti na novo područje u njegovoj neposrednoj blizini.

Također su se i prilikom nedavnog gašenja požara na zapuštenom objektu bivšeg salona namještaja „Slavonija DI“, koji se nalazi u naseljenom području, očitovale neke slabosti vatrogastva.

Smatramo da bi bolja organizacija, fleksibilniji raspored vatrogasnih punktova i bolja opremljenost vatrogasaca modernim pomagalima, kao što su ekološki prihvatljive pjene za gašenje, najmodernije mlaznice i osobna oprema za vatrogasce, umnogome grad i okolinu učinili sigurnijim od požara.

Predsjednik Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara
Upravni odbor Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara